Giżycko

x HOT-SPOT

W Giżycku  mieszkańcy i turyści mogą korzystać z bezpłatnego Internetu

W okolicy mostu obrotowego uruchomiony został hot spot, czyli punkt bezprzewodowego dostępu do Internetu, który działać będzie przez cały rok. Strefa bezpłatnego bezprzewodowego Internetu obejmuje swoim zasięgiem ul. Nadbrzeżną, ul. Olsztyńską do ul. Unii Europejskiej oraz najbliższą okolicę po drugiej stronie kanału Łuczańskiego. Maksymalna prędkość transmisji wynosi 512 Kb/s. W Strefie możliwe jest m.in. korzystanie z poczty email i przeglądanie stron internetowych. Bezpośrednio w Strefie można znaleźć informację o możliwości darmowego korzystania z Internetu

Hot-spot działa w oparciu o powstającą infrastrukturę sieci MAN, na łączu internetowym udostępnionym przez Urząd Miejski w Giżycku. Aby skorzystać z bezpłatnego Internetu trzeba oczywiście znaleźć się w Strefie Bezpłatnego Internetu. Wystarczy mieć komputer wyposażony w bezprzewodową kartę sieciową (WiFi), co w nowszych laptopach jest standardem. Starsze wymagają natomiast dokupienia karty (koszt ok. 50 zł). Dostęp do sieci nie wymaga specjalnej rejestracji użytkownika, czy też dokonywania jakichkolwiek ustawień. Należy tylko wybrać sygnalizowaną przez komputer sieć pod nazwą Gizycko_01, Gizycko_02 lub Gizycko_03 (ustawienia fabryczne).

Hot spot przy kanale Łuczańskim jest nadal testowany. Przygotowywane są również specjalne zabezpieczenia, dzięki którym sieć będzie przyjazna dla jego użytkowników.  W ramach monitoringu miejskiego w okolicy hot spotu, zamontowana została dodatkowa kamera obrotowa. Dzięki temu zarówno mieszkańcy jak i turyści, mogą się czuć jeszcze bezpieczniej.

oza hot spotem przy  ul. Nadbrzeżnej, dziś można bezpłatnie i bezprzewodowo, surfować również na terenie Urzędu Miejskiego przy al. 1 Maja 14. Stanowiska komputerowe z bezpłatnym dostępem do Internetu dla wszystkich zainteresowanych znajdują się w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Mickiewicza, Giżyckim Centrum Kultury przy ul. Konarskiego, Klubie Seniora przy ul. Królowej Jadwigi, Centrum Promocji i Informacji Turystycznej przy ul. Wyzwolenia, a dla dzieci i młodzieży w Świetlicy Socjoterapeutycznej (Centrum Profilaktyki) przy ul. Sikorskiego i Alternatywnym Centrum Kultury G11 (Centrum Profilaktyki) przy ul. Gdańskiej.

 

Projekt zakłada, że w Giżycku powstanie kilkadziesiąt punktów z bezprzewodowym dostępem do Internetu, które pozwolą na pokrycie siecią praktycznie całego miasta W miarę możliwości realizowane będą następne przyłącza, przewidziane na początek m.in. przy porcie Żeglugi Mazurskiej i przy pasażu w centrum miasta. Początkowa faza realizacji nie zakłada objęcia zasięgiem sygnału osiedli mieszkaniowych, ale dalszy rozwój systemu przewiduje taką możliwość. Przy większości punktów dostępowych, usytuowane zostaną kamery monitorujące, co powinno poprawić stan bezpieczeństwa w tych miejscach. Przewidywana prędkość internetowa dla użytkownika finalnego będzie wynosiła 128 – 256 kb/s, co nie jest zawrotną prędkością, ale naszą ofertę należy traktować jako swoiste „internetowe minimum”. Utworzenie w Giżycku bezpłatnych punktów dostępu do Internetu, wpisane jest do programu gospodarczego na lata 2008 – 2010 i na jego realizację przewidziane jest wyasygnowanie 2 mln zł. Liczymy też na spore dofinansowanie projektu ze środków Unii Europejskiej.  

Urząd Miejski w Giżycku życzy

przyjemnego surfowania na Mazurach!!!

x Powrót

 O serwisie
© Copyright 2007-2019 - mobiinfo.pl