MZK Konin

x 30 lat MZK

30 lat Miejskiego Zakładu Komunikacji w Koninie

Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo i punktualność. Nowe wymagania oraz oczekiwania klientów narzucają nam konieczność stałego doskonalenia świadczonych usług - podkreślił na jubileuszowej uroczystości z okazji 30-lecia Miejskiego Zakładu Komunikacji jego dyrektor Mirosław Pachciarz.
W tym okresie firma przechodziła różne przekształcenia. 30 lat temu funkcjonował Zakład Komunikacji Autobusowej, wchodząc w skład Oddziału Dróg i Ulic Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Początki były skromne. ZKA zatrudniał zaledwie kilkunastu kierowców i dysponował 5 jelczami.

W 1983 roku Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji stało się samodzielnym podmiotem gospodarczym, jako przedsiębiorstwo państwowe. Dwa lata później przeprowadziło się do nowo wybudowanych obiektów zajezdni autobusowej przy ul. Buczka oraz przejętych od PGKiM budynków przy ul. Nadrzecznej. Mimo zwiększenia bazy technicznej i taboru autobusowego przedsiębiorstwo borykało się z różnymi trudnościami. Na początku lat 90. MPK miało 90 autobusów. Rocznie przewoziło ok. 20 mln pasażerów.

Nowy etap rozpoczął się w 1991 roku. Wtedy to, decyzją Rady Mista Konina, firma została przekształcona w Miejski Zakład Komunikacji. Wiązało się z nową formą organizacyjną. Z przedsiębiorstwa MZK stało się zakładem budżetowym. Tak jest do dziś.

Obecnie Miejski Zakład Komunikacji obsługuje 17 linii autobusowych, mając do dyspozycji 50 pojazdów. Ale ciągle dokupowane są nowe, przede wszystkim niskopodłogowe, ze względu na to, że często pasażerami są osoby niepełnosprawne, starsze oraz dzieci. W zakresie obsługi niepełnosprawnych MZK współpracuje z fundacją „Podaj dalej”. Kierowcy przechodzą szkolenia, na których uczą się, jak właściwie podchodzić do pasażerów. We wrześniu konińska firma odbierze z fabryki w Słupsku 3 autobusy SCANIA OmniCity. Dzięki temu poprawi się jakość bazy transportowej.

W roku ubiegłym kierowcy MZK pokonali ponad 3,5 mln km, przewożąc 16 milionów pasażerów, nie tylko mieszkańców Konina, ale także gmin: Golina, Kazimierz Biskupi, Kramsk, Krzymów, Stare Miasto, Ślesin oraz liczną grupę gości odwiedzających tą część Wielkopolski.

MZK może się pochwalić wieloma osiągnięciami. W 2004 roku przyznano mu Certyfikat Zarządzania Jakością ISO 9001:2001, w zakresie przewozu osób w lokalnym transporcie zbiorowym. Ma go w całym kraju jedynie kilka takich firm. Otrzymał także certyfikat „Najwyższa jakość w motoryzacji”, przyznany przez Wielkopolskie Stowarzyszenie Badań nad Jakością. Docenione zostało wprowadzenie przez MZK w Koninie we wrześniu 2006 roku pionierskiego w kraju systemu przekazywania na przystankach informacji o poruszaniu się autobusów. Właśnie za to w ręce przedsiębiorstwa trafiła statuetka HIT-a oraz wyróżnienie w konkursie „Przedsiębiorstwo Plus Technologia”, przyznane na V kongresie Technologicznym.

- Podstawą planowania i realizacji usług są potrzeby klientów. Chcemy, aby nasz zakład był przyjazny dla środowiska i bezpieczny dla mieszkańców miasta - podkreślił dyrektor Mirosław Pachciarz.

Obecnie załogę tworzy 225 osób, w tym m.in. 120 kierowców, 32 mechaników, 25 pracowników administracji. Nie zapomina się o grupie prawie 100 emerytów i rencistów, którzy tworzyli historię przedsiębiorstwa. W MZK zwraca się uwagę, że jakość pracy zależy także od rekreacji. Przy przedsiębiorstwie działa TKKF „Motor”, które dwukrotnie zdobyło mistrzostwo Polski w halowej piłce nożnej przedsiębiorstw komunikacji miejskiej.

To właśnie pracownicy byli głównymi bohaterami uroczystości 30-lecia Miejskiego Zakładu Komunikacji. Zwracając się do nich dyrektor Mirosław Pachciarz mówił - Dzisiejszy jubileusz to podziękowanie za wasz wysiłek włożony przez lata pracy w dążenie do tego, aby nasz zakład jak najlepiej służył mieszkańcom Konina i gmin ościennych.

W okresie 30 lat przewieziono ponad 500 mln pasażerów. W MZK znalazło zatrudnienie przeszło 1000 osób. - Mówiąc o historii zakładu, nie można pominąć jego poprzednich szefów. Byli to: Stefan Kasiński, Jerzy Wojciechowski i Marian Intrys. Na trwałe w historię komunikacji miejskiej w Koninie, jako dobrzy opiekunowie i przyjaciele firmy, wpisali się prezydenci Konina: Wacław Buciak, Ryszard Nawrocki, senator RP Marek Waszkowiak, i od 13 już lat Kazimierz Pałasz - powiedział dyrektor.

x Powrót

 O serwisie

Prywatność
© Copyright 2007- 2020 - mobiinfo.pl