Kórnik

x Warto zobaczyć

ZAMEK W KÓRNIKU - główny punkt na turystycznej i kulturalnej mapie regionu, siedziba rodu Działyńskich. Wielokrotnie przebudowywany ma obecnie charakter XIX-wiecznej rezydencji w stylu neogotyku angielskiego. Wewnątrz zamku znajduje się muzeum z wieloma unikatowymi eksponatami oraz siedziba jednej z pięciu największych bibliotek w Polsce – Biblioteki Kórnickiej PAN. Zamek tętni życiem przez cały rok, tu bowiem organizowana jest większość wydarzeń kulturalnych miasta.

ARBORETUM - jest atrakcją związaną z Zamkiem, należące obecnie do zakładu dendrologii PAN. Posiada imponującą kolekcję różnych gatunków drzew i krzewów. Miejsce to nabiera szczególnego uroku wiosną, kiedy kwitną magnolie i azalie, oraz jesienią, gdy liście przybierają złociste kolory. Również w gościnnych progach arboretum odbywają się liczne imprezy plenerowe: koncerty muzyczne, przedstawienia teatralne.

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY p.w. Wszystkich Świętych w Kórniku – gotycki z neogotycką fasadą, wzniesiony w 1437r., ufundowany przez Górków. W II połowie XVIII w. został przebudowany, a w 1826r. gruntownie odbudowany po pożarze. Wyposażenie kościoła pochodzi z XVIII i XIX w. W podziemiach kościoła mieszczą się krypty rodziny Działyńskich i Zamoyskich.

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY p.w. Świętego Wojciecha w Bninie – dawny kościół ewangelicki z 1827 r., od 1945 r. jest kościołem parafialnym. Jego wyposażenie stanowią obrazy, rzeźby, kielichy, a także XV-wieczna ośmioboczna chrzcielnica – pochodząca ze zniszczonego przez faszystów gotyckiego kościoła, zbudowanego w Bninie w II poł. XV w.

RATUSZ w Kórniku – neobarokowy, zbudowany ok. 1907r., murowany, dwukondygnacyjny z mansardowym dachem i wieżyczką zwieńczoną hełmem z iglicą. Po kapitalnym remoncie w 2004r. na północno-wschodniej ścianie budynku dobudowano szklane patio, a pod nowym zegarem swoje miejsce znalazł kur, który codziennie ogłasza mieszkańcom, że właśnie wybiło południe.

OBSERWATORIUM ASTROGEODYNAMICZNE - jest częścią Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Obserwatorium prowadzi lokalne i globalne badania geodynamiczne. W tym celu wykonuje regularne pomiary przy użyciu techniki laserowej (Satellite Laser Ranging - SLR) i Globalnego Systemu Lokalizacyjnego (Global Positioning System - GPS). Borowiec jest jedynym obserwatorium geodynamicznym w kraju stosującym dwie techniki pomiarowe; laserową i GPS wsparte wysokiej jakości częstotliwością wzorcową i czasem dla wyznaczenia pozycji w skali globalnej na poziomie dokładności kilku milimetrów. Obserwatorium zostało założone w połowie lat pięćdziesiątych jako część Zakładu Astronomii Polskiej Akademii Nauk pod nazwą Astronomiczna Stacja Szerokościowa.

x Powrót

 O serwisie

Prywatność
© Copyright 2007- 2020 - mobiinfo.pl