Mrągowo

x Trasa Staromiejska

Najczęściej turyści decydują się na spacer uliczkami Starego Miasta, a ich centralnym punktem jest mrągowski Ratusz.

Ratusz jest jednym z najcenniejszych w mieście zabytków, wybudowany w miejscu poprzedniego który spłonął w 1822 roku. W tym pożarze spłonęły również najcenniejsze dokumenty, mówiące o historii miasta. Wędrówkę można rozpocząć właśnie tu – po czym udać się na ulicę Kościelną, przy której stoi kościół ewangelicko-augsburgski. Niedaleko budynku parafii mieści się piekarnia z XIX wieku.

Idąc ulicą Królewiecką, można dojść do miejskiego targowiska. Zachowana jest jeszcze stara jego część, wyłożona kamieniami. Dawniej w tej części sprzedawane były płody rolne, a gospodarze handlowali zwierzętami. Nowsza część była „miejska”.

Idąc dalej ulicą Królewiecką, mijamy kościół św. Wojciecha, a potem okazały budynek nr 41 – po wojnie, aż do czasu wybudowania nowego budynku, mieściła się tu spółdzielnia krawiecka im. Hanki Sawickiej.

Natomiast w budynku nr 49 mieściła się pierwsza po wojnie poczta. W zabytkowym budynku nr 60, wybudowanym w 1912 roku mieszczą się: Urząd Miejski, Urząd Gminy i Starostwo Powiatowe, przed budynkiem stoi pomnik Patrona Miasta, Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza.

Naprzeciwko mieści się budynek sądu rejonowego z 1898 roku. Ulicą Królewiecką można dojść do ulicy Wolności i zakończyć spacer trasą staromiejską. 

x Powrót

 O serwisie

Prywatność
© Copyright 2007- 2020 - mobiinfo.pl