Ostrów Wielkopolski

x Warto zobaczyć

Sercem miasta jest Rynek, o którym goście mówią, że jest kameralny, kolorowy i ma niepowtarzalną atmosferę. Warto się na nim zatrzymać, posłuchać hejnału, odpocząć w którymś z ukwieconych kawiarnianych ogródków. Dodatkową atrakcją jest darmowy, bezprzewodowy dostęp do Internetu.

x
Poznawanie Ostrowa najlepiej rozpocząć od wizyty w Muzeum Miasta, które łatwo odnaleźć, bo mieści się w ratuszu usytuowanym na środku Rynku. Budowlę zaprojektował w r. 1828 J.H. Haeberlin /współpracownik słynnego K.F. Schinkla/ - na zlecenie ówczesnego właściciela miasta, księcia Antoniego Radziwiłła. 
Stała ekspozycja w muzeum obrazuje przeszłość Ostrowa; często zmieniają się wystawy czasowe.  Muzeum współorganizuje z grupą plastyków Klubu Nauczyciela uznane już w świecie Międzynarodowe Biennale Małej Formy Graficznej i Ekslibrisu. Ma też własne zbiory w gabinecie grafiki. Jest wykonawcą kilkudziesięciu publikacji w ramach „Biblioteki Ostrowskiej”.

Kościół poewangelicki - obecnie NMP Królowej Polski
x

Kilkadziesiąt metrów od Rynku – przy ul. Królowej Jadwigi – stoi dawny kościół ewangelicki, który należy do najstarszych zachowanych budowli w mieście /rok 1778/ . Jest to ślad po gminie ewangelickiej skupiającej w 19. wieku jedną trzecią mieszkańców Ostrowa. Obok kościoła pobudowano na jej potrzeby szkołę /obecnie Szkoła Podstawowa Nr 4/.

x
Synagoga
Wzniesiona w latach 1856-1860 na terenie dawnej dzielnicy żydowskiej. Budowniczym był Moritz Lande. Murowana, dwuwieżowa, z dekoracyjnie opracowaną fasadą (od strony północnej), zdobioną motywami sztuki antycznej i mauretańskiej. Na szczególna uwagę zasługuje dekoracja wież (wykazująca analogie z dekoracją wież synagogi w Budapeszcie) oraz zdobienia trzech portali a także dekoracyjnie opracowanych gzymsów. Wewnątrz zachowane dwukondygnacyjne, drewniane empory. 
To prawdziwa perła architektury judaistycznej, wybudowana w stylistyce mauretańskiej. Jesienią 2011 r. zakończyła się renowacja ostrowskiej synagogi. Już dziś jest to obiekt, w którym odbywają się koncerty oraz zadomowił się festiwal teatrów niezależnych. Dzięki środkom unijnym w tym miejscu powstało nowoczesne centrum kultury. Ostrowska synagoga uzyskała tytuł ,,Perły w koronie’’. Głosami internautów znalazła się w gronie 10 najatrakcyjniejszych obiektów Wielkopolski.

x
Konkatedra
Kościół p.w. św. Stanisława Biskupa, wzniesiony w latach 1905-1907 w pobliżu wcześniejszego kościoła drewnianego, wg projektu Sylwestera Pajzderskiego, zmodyfikowanego w niewielkim stopniu przez Rogera Sławskiego. Orientowany, ceglasty o stylistyce neoromańskiej nawiązującej do architektury nadreńskiej, z wysoką 55 metrową wieżą usytuowaną w masywie zachodnim. Powstał dzięki staraniom m.in. ówczesnego proboszcza ks. Walentego Śmigielskiego i dzięki finansowemu wsparciu księcia Ferdynanda Radziwiłła. Wewnątrz polichromowany w konwencji młodopolskiej (polichromie wykonał Henryk Jackowski w 1929 r.). Prace rzeźbiarskie portalu i marmurowego ołtarza głównego wykonał Władysław Marcinkowski, w latach międzywojennych wystrój rzeźbiarski wzbogacił Marcin Rożek.

Więcej na stronie www.umostrow.pl

x Powrót

 O serwisie
© Copyright 2007-2015 - mobiinfo.pl