Słupsk

x Ciekawostki

x

TRAMWAJ

SŁUPSKI NIEDŹWIADEK SZCZĘŚCIA
Legenda głosi iż figurka bursztynowego niedźwiadka, talizmanu łowcy niedźwiedzi z okresu neolitu, przynosi szczęście każdemu jego posiadaczowi. Uchodzi ona do dziś za najstarszy przedmiot znaleziony kiedykolwiek w Słupsku. Bursztynowy niedźwiadek jest dziś jednym z najpilniej strzeżonych obiektów muzealnych w Europie, nie opuszcza sejfu Kulturhistorischen Museums w Stralsundzie. W roku 2003 Słupski Niedźwiadek został przywrócony Słupszczanom. Kopia figurki została wyeksponowana w ratuszu. Sympatyczny niedźwiadek jest symbolem pomyślności dla mieszkańców miasta oraz odwiedzających je turystów.

ZEGAR KWIATOWY
Zegar kwiatowy znajduje się od 2008 roku przy ul. Starzyńskiego. Został wykonany z 20 tysięcy kwiatów. Jego wskazówki mają 3 i 3,5 metra długości. Zegar jest synchronizowany satelitarnym sygnałem radiowym ze studia nadawczego w Kolonii. W pełnej krasie można go oglądać, spoglądając z okien kawiarni, która znajduje się na pierwszym piętrze Galerii Podkowa.

SŁUPSKI CHŁOPCZYK
Produkcję sera „Słupski Chłopczyk” rozpoczęto około 1925 roku. Już we wrześniu 1927 roku słynny słupski ser typu camembert dostał pierwszy medal na targach w Paryżu. Do sukcesu „Słupskiego Chłopczyka” przyczyniło się wydanie serii reklamujących go kartek. Aktualnie trwają starania o przywrócenie produkcji tego znakomitego serka.

WIEŻA RATUSZOWA
Jednym z elementów słupskiego ratusza jest wspaniała 56 m wieża ratuszowa. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać przepiękną panoramę miasta oraz dolinę rzeki Słupi. Wchodząc na wieżę nie sposób nie zauważyć galerii zdjęć starego przedwojennego Słupska, oraz portretów włodarzy miasta. Wchodząc wyżej napotykamy wystawę przedstawiającą historię godła polskiego i stary mechanizm zegarowy, który nieprzerwanie działa od stu lat.

NAJSTARSZA WINDA W EUROPIE
W budynku domu towarowego przy placu Zwycięstwa znajduje się najstarsza w Europie drewniana, działająca winda osobowa, zbudowana na początku XX wieku. Jest to niezwykły zabytek techniki pracujący od 85 lat.

KALENDARZ KWIATOWY
W parku przy ul. Henryka Sienkiewicza co roku (od maja do późnej jesieni) Miejskie Przedsiębiorstwo Zieleni układa codziennie aktualną datę z kwiatów. Data układana jest od maja 1969 r. z dwóch gatunków ozdobnych roślin rabatowych. Jest to fragment słupskiej zieleni miejskiej, która nadaje miastu specyficzny charakter i niepowtarzalny wizerunek.

HEINRICH VON STEPHAN
Urodzony w 1831 roku w Słupsku, twórca kartki pocztowej, założyciel Światowego Związku Pocztowego, reformator światowej poczty. Wybitny Słupszczanin upamiętniony jest na tablicy znajdującej się w gmachu Poczty Głównej przy ul. Łukasiewicza.

NAJSTARSZA PIZZERIA W POLSCE
Jubileusz 30-lecia istnienia obchodziła w marcu 2005 roku pierwsza pizzeria założona w Polsce. 8 marca 1975 roku, tuż przy barze mlecznym „Poranek” przy ul. Wojska Polskiego 46 w Słupsku, otwarto uroczyście malutką pizzerię, która znakomicie uzupełniała znakomitą wówczas ofertę gastronomiczną Słupska. Wystrój pozostaje tam niezmieniony od 31 lat.

fot. Marek Sosnowski

x Powrót

 O serwisie

Prywatność
© Copyright 2007- 2021 - mobiinfo.pl