Słupsk

x Zabytki

x

1.Zamek Książąt Pomorskich

Wybudowany przez księcia z pomorskiego rodu Gryfitów Bogusława X w roku 1507, przebudowany w latach 1580-87 na styl renesansowy. Obecnie siedziba Muzeum Pomorza Środkowego, z największą na świecie kolekcją Stanisława Ignacego Witkiewicza - Witkacego.

2.Młyn Zamkowy

Od XIV w. służył jako spichlerz. Obecnie mieści się w nim siedziba działu etnograficznego Muzeum Pomorza Środkowego i Galerii Bursztynowej.


3.Brama Młyńska

Zbudowana w XIV w. w stylu gotyckim. Znacznie zniszczona podczas II Wojny Światowej, zrekonstruowana w 1980 r. Obecnie mieści się w niej pracownia konserwatorska Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.


4.Spichlerz Richtera

Wybudowany pod koniec XVIII w. u zbiegu obecnych ulic Kopernika i Wolności, stał tam do roku 1994. Rozebrany, przeniesiony i zrekonstruowany w latach 1994 – 1998 nad rzeką w kompleksie zamkowym. Obecnie mieści się w nim Herbaciarnia, przed którą w sezonie letnim odbywa się „Jarmark Gryfitów”.


5.Ratusz

Neogotycki budynek wzniesiony w 1901 roku, siedziba władz miasta. W 2003 roku udostępniono dla turystów wieżę ratuszową gdzie znajduje się galeria portretów włodarzy miasta i prezydentów. W holu na drugim piętrze zobaczyć można Klucz do Europy i statuetkę Słupskiego Niedźwiadka Szczęścia.


6.Baszta Czarownic

Zbudowana w XV w., jako element obwarowań obronnych. Przebudowana następnie w wieku XVII na więzienie, przeznaczone głównie dla kobiet posądzonych o czary. Obecnie jest to salon wystawowy Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej.


7.Miejska Biblioteka Publiczna Im. Marii Dąbrowskiej

Dawny kościół Norbertanek pod wezwaniem Św. Mikołaja. Budynek wzniesiony w stylu gotyckim w XV w. poważnie zniszczony podczas II Wojny Światowej, odbudowany w latach 1963 – 1971.


8.Kościół Najświętszej Marii Panny Różańca Świętego

Gotycki, trójnawowy, wybudowany w II poł. XIV w. obiekt, rozbudowany w r. 1500. Częściowo zniszczony w czasie II Wojny Światowej, odbudowany w 1948 r. W 2003 r. na wieży kościelnej zrekonstruowano hełm z iglicą.


9.Nowa Brama

Wybudowana w drugiej połowie XIV w stylu gotyckim. W bramie zlokalizowane były: więzienie karne i przędzalnia, warsztaty wojskowe i Muzeum Miejskie. Do 1959 roku pod Bramą przejeżdżał tramwaj.


10.Kościół Św. Jacka

Gotycki, jednonawowy, wzniesiony w XIV. Znajdują się w nim płyty nagrobne Księcia Ernesta Bogusława de Croy i jego matki Anny, renesansowy ołtarz i barokowe organy.


11.Kaplica Św. Jerzego

Wybudowana w stylu gotyckim na początku XV w. Pierwotnie stała przy szpitalu św. Jerzego, który znajdował się przy dzisiejszej ul. J. Tuwima. W latach 1912 – 1913 przeniesiona na obecne miejsce.

12.Starostwo Powiatowe

Wybudowane w roku 1903 jako Starostwo Powiatowe. Interesujący architektonicznie budynek, wybudowany został z cegły licówki. Przepiękna wieża zegarowa została zwieńczona kopułą z latarnią.

fot. Michał Słupczewski

x Powrót

 O serwisie

Prywatność
© Copyright 2007- 2020 - mobiinfo.pl