Słupsk

x Historia

x

Pierwsza historyczna wiadomość o Słupsku pochodzi z 1015 r., kiedy to zdobył go dla Polski Bolesław Chrobry. W XII w. Słupsk był obok Gdańska i Świecia najważniejszą kasztelanią na wschodnim Pomorzu.

Prawa miejskie – Słupsk uzyskał w roku 1265 z rąk księcia gdańskiego Świętopełka Wielkiego.

Okres największej świetności Słupska (Stolp, Stolpsk, Stolp im Pommern) przypada na XIV - XVI w., kiedy należał do Hanzy i miał prawo bicia własnej monety, tzw. denara słupskiego, którego jeden egzemplarz przechowywany jest w Muzeum Pomorza Środkowego.

Poprzez własny port w Ustce miasto utrzymywało szerokie kontakty handlowe z krajami zamorskimi. Za najwybitniejszego władcę tego okresu uchodzi Bogusław X. Książę ten dbał o rozwój handlu, zreformował prawo, ujednolicił monetę i - mimo oporu mieszczan - w roku 1507 rozpoczął budowę okazałego zamku, który przetrwał do naszych czasów.

Po wojnach napoleońskich na początku XIX wieku Słupsk znów zaczął rozwijać się gospodarczo. W marcu 1945 roku miasto bez walki zajęli Rosjanie, którzy spalili prawie w całości Stare Miasto. Ocalały jednak najcenniejsze zabytki, w tym ponad stuletni dziś Ratusz. Obecnie Słupsk jest miastem na prawach powiatu.


Zdjęcie przedstawia panoramę Słupska na mapie E. Lubinusa.

x Powrót

 O serwisie

Prywatność
© Copyright 2007- 2020 - mobiinfo.pl