Słupsk

x Miejski szlak zwiedzania (niebieski)

Plac Zwycięstwa – S. Starzyńskiego – ul. Nowobramska – Stary Rynek – Grodzka – Bulwar Ks. J. Popiełuszki – ul. Dominikańska – ul. Władysława Jagiełły – plac Zwycięstwa

Trasa prowadzi przez część miasta położoną na lewym brzegu Słupi i ograniczoną w przeszłości średniowiecznymi murami obronnymi. Pozwala zapoznać się z zabytkową architekturą miasta oraz zbiorami Muzeum Pomorza Środkowego.

Nasza trasa zaczyna się na największym placu w mieście – placu Zwycięstwa, na którym znajdują się m.in.: neogotycki ratusz z 2 poł. XIX wieku, będący obecnie siedzibą Urzędu Miejskiego oraz Pomnik Zwycięstwa.

Kierujemy się w stronę ul. Starzyńskiego, na której mieści się nowoczesny obiekt handlowy Galeria „Podkowa”. Skręcamy w stronę przejścia podziemnego, po drodze mijamy Skwer Pierwszych Słupszczan. Parę kroków dalej naszym oczom ukazuje się Nowa Brama z 2 poł. XIV w., w której obecnie znajduje się galeria sztuki. Przejściem podziemnym obok bramy udajemy się na ul. Nowobramską, gdzie zaczyna się Stare Miasto.

Ulicą Nowobramską idziemy do widocznego po prawej stronie kościoła farnego p.w. NMP Królowej Różańca Świętego z 2 poł. XIV w. Przechodzimy na pobliski Stary Rynek, którego część zajmuje kino „Milenium”. Na uwagę zasługują fasady kamieniczek pod nr 19i pod nr 20. („Apteka Dworska”)

Z rynku idziemy ul. Grodzką do stojącego w głębi po prawej stronie, dawnego Kościoła Klasztornego Norbertanek p.w. Św. Mikołaja. Obiekt ten przebudowano i zaadaptowano na cele biblioteczne – siedzibę Miejskiej Biblioteki Publicznej im. M. Dąbrowskiej. Skręcamy w prawo i przez skwer Fryderyka Chopina dochodzimy do Bulwaru im. Ks. Jerzego Popiełuszki, położonego nad brzegiem Słupi. Spotykamy tu fragmenty wschodniego odcinka miejskich murów obronnych oraz Basztę Czarownic z XV w., w której obecnie mieści się Galeria BGSW. Dochodzimy do ul. Dominikańskiej, przy której zlokalizowany jest kompleks najcenniejszych zabytków miasta: Zamku Książąt Pomorskich, Młyna Zamkowy, Bramy Młyńska Spichlerza Richtera.

Od tego momentu kontynuujemy spacer szlakiem czerwonym.

Zapraszamy Państwa do zwiedzania zabytkowych obiektów miasta oraz ich ciekawych wnętrz.


x Powrót

 O serwisie

Prywatność
© Copyright 2007- 2020 - mobiinfo.pl