Środa Wlkp.

x Trasa rowerowa

Środa Wielkopolska to miasto sprzyjające amatorom wycieczek rowerowych. Przebiega przez nie Transwielkopolska Trasa Rowerowa.

Transwielkopolska Trasa Rowerowa ma w swym założeniu ułatwić bezpieczny dojazd rowerem do najdalszych krańców województwa wielkopolskiego. Jej południowy odcinek, prowadzący z Poznania do Siemianic i liczący 280 km, łączy wiele ciekawostek krajoznawczych, architektonicznych i przyrodniczych. Trasa oznakowana jest czarnym symbolem rowerka oraz zielonym paskiem lub strzałką kierunkową na białym tle wielkości 20/20 cm. W miejscach, gdzie nie ma odpowiednich warunków do umieszczenia znaków (np. na terenach bezleśnych), należy ich szukać na przydrożnych kamieniach lub słupkach. Każdy, nawet początkujący turysta, nie powinien mieć wątpliwości co do przebiegu szlaku.

Z najważniejszych miejscowości leżących na tym blisko 300 km szlaku, wymienić należy, obok Jarocina, Kalisza czy Ostrzeszowa, właśnie Środę Wielkopolską oraz miejscowości znajdujące się w obrębie gminy.

W gminie Środa trasie wiedzie przez Koszuty, gdzie wewnątrz otoczonego parkiem modrzewiowym dworu ziemiańskiego z XVIII w., mieści się Muzeum Ziemi Średzkiej – obrazujące, jak żyli ziemianie w minionych wiekach, Jarosławiec, Januszewo aż do Środy Wielkopolskiej. Do miasta wjeżdża się ulicą Kosynierów (po drodze mijając Zespół Szkół Rolniczych). Dalej trasa prowadzi ulicą Kilińskiego, odbijając lekko w prawo od obwodnicy starego miasta, wjedzie się w obręb zachowanego do dziś średniowiecznego układu ulic wokół Starego Rynku. Po lewej widoczna jest charakterystyczna bryła późnogotyckiego kościoła kolegiackiego z lat 1423-28. Obok kościoła znajduje się neogotycka dzwonnica z 1869 r. Na Starym Rynku uwagę przykuwa gmach sądu oraz kilka szczytowych domków mieszczańskich z XVIII w. Z centrum miasta wyjeżdża się ulicą Dąbrowskiego, docierając do okazałej wieży ciśnień, przed którą znajduje się pierwszy w Polsce konny pomnik gen. J. H. Dąbrowskiego. Następnie trasa wiedzie ulicą Harcerską, na której to znajduje się głaz upamiętniający powstanie pierwszej w mieście drużyny harcerskiej.

Po wyjeździe z miasta trasa prowadzi przez Olszewo, Szlachcin (kompleks pałacowo-dworski z początków XIX w.), Brzezie aż do Winnej Góry, gdzie warto zatrzymać się na dłużej. Tam ogromne wrażenie robi pięknie położony zespół pałacowo- parkowy. W okazałym, neoklasycystycznym budynku znajduje się muzeum poświęcone pamięci generała Jana Henryka Dąbrowskiego. Z Winnej Góry trasa rowerowa prowadzi do Miłosławia…

x Powrót

 O serwisie

Prywatność
© Copyright 2007- 2020 - mobiinfo.pl