Środa Wlkp.

x Powiatowa Kolej Wąskotorowa

Niewątpliwą atrakcją miasta Środa Wielkopolska i całego powiatu średzkiego jest wąskotorowa linia kolejowa łącząca Środę Wielkopolską z Zaniemyślem. Kiedy dodamy, że ma ona już ponad 100 lat, tym bardziej zyskuje na wyjątkowości.

Początki średzkiej kolejki sięgają lipca 1892 roku, kiedy to ustawa pruska o kolejkach lokalnych umożliwiła budowę i funkcjonowanie takich kolei na terenie obecnej Wielkopolski. Do eksploatacji oddano ją w 1902. Wtedy to popularna ciuchcia po raz pierwszy wyruszyła na trasę. Sieć wąskotorową tworzyła wówczas linia Kobylepole (obecnie w granicach Poznania) – Środa Wielkopolska – Zaniemyśl o długości 59 kilometrów. Na początki XX w. natomiast rozpoczęto stosowanie tzw. rolboków, czyli platform wąskotorowych, które przewoziły szerokotorowe wagony towarowe. Jednocześnie z transportem towarowym funkcjonowały przewozy pasażerskie.

W 1949 r. Średzką Kolej Wąskotorową przejęły Polskie Koleje Państwowe. W latach 60 i 70-tych stopniowo likwidowano coraz dłuższe odcinki sieci średzkiej kolejki. Ruch osobowy na trasie Kobylepole – Środa Wielkopolska zlikwidowano w roku 1968, a w następnych latach rozebrano torowisko. W chwili obecnej pozostał tylko 14 km odcinek łączący Środę Wielkopolską z Zaniemyślem. W budynku dworca kolejowego w Zaniemyślu mieści się izba pamięci poświęcona kolejce i kolei, w budynku stacyjnym Środa Wielkopolska Miasto otwarto natomiast Muzeum Średzkiej Ciuchci. Zgromadzono tam ciekawe eksponaty, które koniecznie trzeba zobaczyć. Dziś pieczę nad kolejką sprawuje Starostwo Powiatowe w Środzie Wielkopolskiej.

Warto dodać, że średzka kolejka wąskotorowa jest jedną z ostatnich w Europie, która prowadzi ruch pociągów wyłącznie trakcją parową.

100-latka jest wciąż w doskonałej formie i cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko średzian. Niejednokrotnie zachwycali się nią Anglicy, Francuzi czy Niemcy. Co roku, w okresie letnim, amatorzy ciuchci, których nie brakuje, mogą skorzystać z weekendowych przejazdów. Na terenie stacji Powiatowej Kolejki Wąskotorowej organizowane są bowiem liczne festyny „Atrakcje z Ciuchcią”.

O tym, jak wielkie znaczenie ma kolejka, świadczą nagrody i wyróżnienia, które zgromadziła na swoim koncie. W 2003 r. uznano ją za Turystyczną Perłę Wielkopolski. Dwa lata później natomiast, w roku 2005, zajęła I miejsce w IV edycji konkursu na najlepszy obiekt turystyki aktywnej w województwie wielkopolskim. W tym samym roku wojewoda wielkopolski na ręce starosty średzkiego wręczył dyplom uznania za prowadzenie Powiatowej Kolei Wąskotorowej oraz markowy produkt „Atrakcje z Ciuchcią”. Starostwo Powiatowe zostało ponadto wyróżnione nagrodą HIT 2005 za rewitalizację, zarządzenie i finansowanie zabytkowej Powiatowej Kolejki Wąskotorowej.

Powiatowa Kolej Wąskotorowa
ul. Niedziałkowskiego 25
tel./fax 061 285 82 98
www.srodawlkp-powiat.pl

x Powrót

 O serwisie

Prywatność
© Copyright 2007- 2020 - mobiinfo.pl