Wągrowiec

x Wągrowiec na lato

Największymi atrakcjami turystycznymi Wągrowca są: najpiękniejszy w regionie kompleks wodno-rekreacyjny - Aquapark Wągrowiec Familijna wySPA, zrewitalizowany wągrowiecki Rynek z "tańczącą fontanną" oraz …atrakcyjne położenie przyrodniczo-geograficzne miasta.

Aquapark Wągrowiec Familijna wySPA  jest najnowocześniejszym tego typu obiektem w Wielkopolsce, wyróżniającym się bardzo bogatym programem rekreacyjnym. Wągrowiecki aquapark jest kompleksem wodno-rekreacyjnym, pomyślanym tak, by cała rodzina mogła w nim przyjemnie spędzić czas, korzystając z atrakcji wodnych. Do dyspozycji klientów aquaparku są: basen rekreacyjny, basen sportowy, 80-metrowa zjeżdżalnia, rwąca rzeka, kraina bąbelkowa, jaccuzi, sauny i SPA, a także grota solna z tężnią. W obiekcie znajdują się także: siłownia, fitness club, centrum urody, salon masażu, fryzjer, kawiarnia oraz mini centrum konferencyjne.

 Turyści mogą również podziwiać pięknie zrewitalizowany w 2009 roku Rynek, na którym swój dawny blask odzyskały kamienice. Wśród nich szczególną uwagę przykuwa wspaniała elewacja przedwojennego hotelu "Metropol". Niepowtarzalny klimat Rynku tworzą: tańcząca w takt muzyki fontanna z efektami świetlnymi (jedyna taka atrakcja w regionie), zegar słoneczny, róża wiatrów oraz kawiarenki. Pokazy "Tańczącej fontanny" odbywają się codziennie w południe i po zapadnięciu zmroku w okresie od wiosny do jesieni. W repertuarze jest w sumie 10  utworów losowo zmienianych podczas pokazów. W okresie zimowym fontannę przykrywa mieniąca się kolorami kopuła, która wraz z świątecznymi dekoracjami oraz podświetlonymi kamienicami buduje urokliwy klimat tego miejsca. Rynek jest także miejscem licznych imprez kulturalnych, wydarzeń społecznych i artystycznych.

 

Kilkadziesiąt metrów od Rynku na rzece Wełnie stoi ciekawa konstrukcja drewniana, która w okresie zimy zamienia się w jedyną tego rodzaju podświetloną "lodową fontannę". Powstająca rzeźba z lodu, każdego dnia zaskakuje nowymi formami wyrzeźbionymi przez Naturę.

Szczególną atrakcją turystyczną Wągrowca jest także jego położenie przyrodniczo-geograficzne. Cztery jeziora: Durowskie, Kobyleckie, Rgielskie i Łęgowskie, stwarzają doskonałe warunki do wypoczynku i uprawiania sportów wodnych, w tym turystyki kajakowej i żeglarskiej. Znajdujący się na północnym skraju Wągrowca las i sieć promenad położonych wzdłuż rzek: Struga Gołaniecka, Nielba i Wełna oraz Jeziora Durowskiego są ulubionymi miejscami spacerowymi turystów i mieszkańców Wągrowca.

 

Nad jednym z takich szlaków znajduje się unikalne zjawisko hydrograficzne - skrzyżowanie rzek Wełny i Nielby (jedyne w Europie i jedno z dwóch w świecie). Badania przeprowadzone w latach 80. wykazały, że wody obydwu rzek na skrzyżowaniu mieszają się tylko w 10%.

Walory krajoznawcze wspomaga odpowiednia baza turystyczna - kąpielisko nad Jeziorem Durowskim w centrum miasta z wypożyczalnią sprzętu wodnego, sześć hoteli i ośrodków wczasowych, przystanie żeglarskie oraz udostępniane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji obiekty sportowe - hala sportowo-widowiskowa z boiskiem do piłki ręcznej (miasto ma drużynę MKS Nielba w ekstraklasie piłki ręcznej), wyposażoną w saunę, gabinety odnowy biologicznej, dwa pełnowymiarowe boiska do piłki nożnej, w tym jedno z nawierzchnią ze sztucznej trawy oraz z lekkoatletyczną bieżnią tartanową, a także korty tenisowe. Sztuczna murawa wągrowieckiego boiska piłkarskiego służy przez cały rok drużynom piłkarskim z całej Polski, jako miejsce treningu, również w okresie zimowym.

 

Wągrowieckie jeziora stanowią także nie lada gratkę dla wędkarzy. W wodach jezior: Durowskiego i Rgielskiego można łowić węgorze, płocie, leszcze, szczupaki, liny, okonie, wzdręgi i ukleje.

Wągrowiec to centrum wypoczynku osób niepełnosprawnych. Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy Inwalidów "Wielspin" jest w pełni pozbawiony barier architektonicznych i dysponuje ponad 200. miejscami hotelowymi i 6. sezonowymi domkami campingowymi. Posiada własną salę sportową, kąpielisko i przystań, sale rehabilitacyjne i odnowy biologicznej, ścianę alpinistyczną. Jest to jeden z najnowocześniejszych w Europie tego typu Ośrodków. W 1996 roku odbył się tu, po raz pierwszy w Polsce, Międzynarodowy Obóz Maltański, z udziałem ponad 320 osób z 12 krajów Europy. Ośrodek wyposażony jest w kryty basen kąpielowy, halę sportową oraz urządzenia do rehabilitacji schorzeń narządów ruchu.

x Powrót

 O serwisie

Prywatność
© Copyright 2007- 2021 - mobiinfo.pl